ui و ux

UI/UX چیست؟

فهرست مطالب

آشنایی با رابط کاربری و تجربه کاربری (UI,UX) و تاثیر آن در طراحی سایت

وب سایت های باکیفیت شامل گزینه های طراحی بصری هستند که استفاده از آن ها را برای آنچه کاربران می خواهند آسان می نمایند.

برگردیم به گذشته، زمانی که کامپیوتر برای اولین بار معرفی شد. تنها کسانی که می دانستند چگونه کدنویسی کنند قادر بودند به کامپیوتر فرمان دهند. توسعه دهندگان نیاز به راهی برای ایجاد یک کامپیوتر کاربر پسند با استفاده از گرافیک و طرح بندی ساده داشتند. هنگامی که ایده رابط کاربری گرافیکی (GUI) آغاز شد، پنجره ها ایجاد شدند، منوهای کشویی اضافه گردیدند و آیکون های منحصر به فرد برای ناوبری استفاده شد. با این اقدامات تقریبا هر کسی می توانست به راحتی از کامپیوتر استفاده کند.

در حال حاضر، وب سایت هایی که رابط کاربری و تجربه کاربری بهتری نسبت به دیگر سایت ها هستند جذابیت بیشتری برای بازدیدکنندگان ایجاد می نمایند. رابط کاربری یا UI شامل صفحه اصلی، صفحات مطالب، دکمه ها و سایر عناصر بصری است که به کاربر برای تعامل با یک دستگاه کمک می کند. طراحان رابط کاربری با طراحی نرم افزارهایی که ناوبری آسانی دارند برای انواع محصولات دیجیتال مانند وب سایت ها، برنامه های کاربردی و دیگر دستگاه های تعاملی، تمرکز خود را بر روی تجربه کاربر قرار می دهند.

تجربه کاربری یا UX به طراحی تجربه کاربر اشاره دارد. UX شامل تجربه کلی است که کاربر در تعامل با یک وب سایت بدست می آورد و می تواند شامل رابط کاربری نیز باشد، اما می تواند خیلی بیشتر از اینها توسعه یابد. تجربه کاربری همه چیز در مورد رساندن یک شخص از نقطه A به نقطه B در یک روند به ظاهر بی دردسر در طرف کاربر سایت یا اپلیکیشن است.

طراحی تجربه کاربری خوب موجب ایجاد تعاملات مناسب و رضایت بخش بین مصرف کننده و محصولات یا خدمات شرکت می گردد.

در جامعه ی سریع و پیشرفته امروز، وب سایت ها و اپلیکیشن های موفق آنهایی کسانی هستند که به سرعت و موثر پاسخ میدهند. طراحی وبسایت و نرم افزار در حال حاضر به شدت بر اساس تجربه کاربری است، زیرا همه چیز در مورد مصرف کننده می باشد. اگر وب سایت شما برای نشان دادن محصول خاصی ۱۵ ثانیه بیشتر نسبت به سایت رقیب زمان صرف کند، می توانید مطمئن باشید که در گزارش های کاربران منعکس خواهد شد. به طور کلی اغلب کاربران در وب می دانند که چه چیزی می خواهند پیدا کنند. حتی اگر آنها در حال یک مرور ساده هستند، وظیفه شما و طراحان رابط کاربری و تجربه کاربری این است که بتوانید آن ها را از طریق کارآمدترین راه به سایت خود هدایت نموده و محصول یا سرویس مورد نظر را در اختیارشان قرار دهید.

چرا رابط کاربری و تجربه کاربری برای وبسایت ها اهمیت دارد؟

طراحی سایت یک ویژگی حیاتی است که هزاران مشتری را به سمت آن جذب می کند. رابط کاربری و تجربه کاربری به بهبود و ارتقا وب سایت کمک می کنند و اگر شما تا کنون از آن ها استفاده نکرده اید، بدانید که آیتم های موثر و سودمندی را از دست داده اید. اکنون زمان استفاده از رابط کاربری و تجربه کاربری برای یک وب سایت موفق است. در ادامه با اهمیت این دو عنصر مهم آشنا خواهید شد.

تفاوت رابط کاربری و تجربه کاربری

اصطلاح طراحی تجربه کاربری یا UX به تجربه کاربر اشاره دارد، در حالی که اصطلاح طراحی رابط کاربری یا UI مخفف اصطلاح User Interface است. اینها هر دو برای طراحی سایت بسیار مهم هستند و با یکدیگر همکاری می کنند اما هنوز بین آنها اختلاف وجود دارد. تجربه کاربری با زمینه تحلیلی و فنی بیشتری در طراحی سروکار دارد، در حالی که طراحی رابط کاربری به طراحی گرافیکی نزدیک تر است.

تفاوت زیادی بین این وجود ندارد، اما برخی تفاوت های اندک، مسیر آن ها را از یکدیگر جدا می نماید که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

UX بر روی تجربه کاربر برای حل یک مشکل تمرکز می کند در حالی که رابط کاربری بر روی ظاهر سایت و اجرا آن متمرکز است.

یک طراح تجربه کاربری بر مفاهیم ادراکی تمرکز می کند در حالی که طراح رابط کاربری بر عناصر ملموس یک وب سایت متمرکز است.

اساسا بین رابط کاربری و تجربه کاربری تفاوتی چشمگیری وجود ندارد زیرا آنها غیر قابل مقایسه هستند و هر دو دارای وظایف حیاتی می باشند.

تجربه کاربری عموما در مورد طراحی بصری است و تجربه کاربری در مورد تجربه کامل است.

رابط کاربری بر روی محصول متمرکز است، در حالی که تجربه کاربری بر روی تجربه کامل کاربر تمرکز دارد.

تاثیر رابط کاربری و تجربه کاربری در طراحی سایت

هر دو رابط کاربری و تجربه کاربری برای طراحی وب سایت بسیار مهم هستند. زیرا می توانند باعث شوند تا بازدید کننده بتواند مدت زیادی در آنجا باقی بماند. در زیر برخی از مزایای استفاده از رابط کاربر و تجربه کاربر برای طراحی وب سایت.

رابط کاربری و تجربه کاربری خوب برای یک وب سایت می تواند میانگین زمان بازدید سایت را توسط بازدیدکنندگان افزایش دهد.

وب سایت با رابط کاربری و تجربه کاربری خلاقانه می تواند ترافیک زیادی را برای سایت ایجاد کند.

کاربران زمان بسیار کمی را در یک وب سایت صرف می کنند، بنابراین برای صاحب وب سایت مهم است که رابط کاربری و تجربه کاربری مناسبی را فراهم کند.

شما از طریق رابط کاربری و تجربه کاربری فوق العاده، سود بیشتری در سرمایه گذاری خود کسب خواهید نمود.

با طراحی عالی شما قادر خواهید بود ارتباط عاطفی با بازدیدکنندگان یا مشتریان خود ایجاد کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط
اشتراک‌گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تحلیل رایگان وب‌سایت شما

کارشناسان لوتوس، وب‌سایت شما را بررسی کرده و گزارش آن را در جلسه مشاوره رایگان (به ارزش 9 میلیون تومان) خدمت‌تان ارائه می‌کنند.